tr2
keyboard_arrow_left Tüm Haberleri Görün

Son Haberler

22 Dec, 2022 /
Mustafa Akdoğan
İnşaat Yapmak ya da Yapmamak
13 Dec, 2022 /
Prof. Dr. Ali Hepşen
2023 Yılına Girerken Arz-Talep Durumu
2022 yılının son ayında arz-talep durumunu değerlendiren Prof. Dr. Ali Hepşen'in y...
09 Dec, 2022 /
Bengisu Akbulut
Uyuyan Dev Uyandı: Şimdi Beslenmek İstiyor
B2B’de içerik pazarlamasına dair 2023 içgörüleri konulu yazı Bengisu Akbulut'un ...
22 Nov, 2022 /
Ersun Bayraktaroğlu
Çevresel, Sosyal, Kurumsal Yönetişim (ESG), Sürdürülebilirlik, İklim Değişikliği ve Gayrimenkul Dünyası
Ersun Bayraktaroğlu'nun DNA'ya özel kaleme aldığı yazısı yayımlandı.
Önder Kilin
/ 18 Apr, 2022
keyboard_arrow_left Tüm Haberleri Görün

SANAL SUNUMLARINIZ NE KADAR İLGİ ÇEKİCİ?

Sanal Sunumlarınız Ne Kadar İlgi Çekici?
Sanal sunumlar ve toplantılarınızın izleyicilerinizin ilgisini çektiğinizden nasıl emin olursunuz? Mesajınızın hatırlanması ve akılda kalıcılığı sizin için önemli midir?
Yüz yüze sunumlarımızın aynısını online platformlara taşıyıp aynı sonuçları bekleyemeyiz. Online platformlar çok farklı ve bu yüzden sunumlarımızda fark yaratmalıyız.
Web kameralarımıza baktığımızda, hepimize televizyon sunucusu olmak zorundaymışız gibi  hissettiriyor, bu da ustalık gerektiren bir beceridir.

 

İşte, sanal sunumlarınızda daha ilgi çekici ve akılda kalıcı olmak için kamera karşısında nasıl güven ve uyum oluşturabileceğinize dair kullandığım en önemli 7 ipucu:

 
  • Planlayın ve hazırlayın 
Genel olarak, online toplantıların ve sanal sunumların daha kısa, daha keskin ve daha net olması gerekir. Mesajınızı net ve anlaşılır bir şekilde iletmenizi sağlamak için sanal sunumlarınızı önceden planlamanız önemlidir. Sanal sunumunuz sonrası neyi başarmak istediğinize dair çok net hedefleriniz olduğundan emin olun, bu hedefinizi izleyin ve kesinlikle mevcut zamanınıza bağlı kalın.
  • Kameraya bakın ve göz hattınızı kontrol edin
Sanal sunumlar ve çevrimiçi toplantılar sırasında ekranlarımızda gördüğümüz kişilere bakma ve onlarla konuşma eğilimindeyiz, ancak doğrudan kameraya bakmanız çok daha iyi. İnsanlar daha sonra doğrudan onlarla konuştuğunuzu hissedecek ve söylediklerinizi dinleme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Ayrıca, izleyicilerinize yukarı veya aşağı bakmamak için web kameranızın göz hizasında olduğundan emin olun. “Buraya bakmanızı” hatırlatması için web kameranızın yanına renkli bir sticker eklemek isteyebilirsiniz. Ayrıca call center çalışanlarının çok sık kullandığı basit bir aynayı Pc’nizin yanına koyabilirsiniz.
  • Sesinizi dinleyin
Sanal sunumunuzun veya çevrimiçi toplantıların en önemli kısmı, duyulabilmenizi sağlamaktır. İnsanlar sizi net bir şekilde duyamazlarsa, içeriğinizle bağlantıları kesilir ve vaktinizi boşa harcarsınız. Sesinizi kontrol edin ve cihazınızdaki dahili mikrofon yerine harici bir mikrofon kullanmayı düşünün. Sanal bir sunum veya çevrimiçi bir toplantı sırasında konuşurken, sesinizi nasıl kullandığınızı düşünün. Size ve izleyicilerinize düşünmek için bolca zaman vermek için genellikle yavaşlayın ve çok sayıda duraklama kullanın. Ayrıca önceden oda sıcaklığında bulunan bir bardak suyu yanınızdan ayırmayın. Çevrimiçi sunumlardan en az 45 dakika öncesinde yemek yemiş olun. Konuşurken oluşan istemsiz mide hareketleriniz sunumunuz sırasında başınıza çok işler açabilir. 🙂
  • Görülebiliyor musunuz?
İnsanlar bizim sesimize baktıkları kadar görsel olarak da bizimle bağlantı kuruyorlar, bu yüzden ışıklandırmanızı kontrol edin. Önünüzde bir ışık kaynağı olduğundan emin olun. Arkanızda ya da tek taraflı ışıklardan uzak durun.
  • Arka planınızı kontrol edin
Arkanızda mutfak malzemeleri, dağınık bir kitaplık  veya sanal arka planda kullanılan arka fonların renklerinin dağılmadığından emin olun; İnsanlar siz sanal sunumunuzu yaparken dikkatlerini arka panınıza verebilirler. Çok fazla dikkat dağıtıcı unsur olmadan basit ve temiz bir arka plana sahip olun. Önerim yeşil düz bir perdeyi duvarınıza asmanız olacaktır.
  • Vücut dili
Pozitif vücut dilini benimsemek, özgüveninize yardımcı olur ve sizi daha ilgi çekici hale getirir. İnsanlar yalnızca başınızı ve omuzlarınızı görebildikleri için, kendinizi ifade ettiğinizden emin olmanız gerekir, gülümsemek gibi basit bir şey bile sanal bir sunum sırasında büyük bir fark yaratabilir. Bu, izleyicileriniz için daha ilginç olmanıza yardımcı olacak ve sesinize ve performansınıza enerji vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, genellikle görüş dışında olsalar da, ellerinizi kullanmak gerçekten daha hareketli olmanıza yardımcı olabilir ve sunum yaparken hareket etmekten hoşlanan biriyseniz kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olabilir.
  • Retorik Araçlarından Kairos Sanatını kullanın 
Hikaye anlatıcılığının en önemli araçlarından biri olan retorik sanatı 2500 yıldır varlığını sürdürüyor. Pandemi ile birlikte etkili bir online iletişimin yolu sözel faktörleri güçlendirmekten ve retorik tekniklerini kullanmaktan geçiyor. Kairos konusunda Steve Jobs’un Stanford University Mezuniyet Töreni Konuşması ile Winston Churchill’in 2. Dünya Savaşı’nda Amerikan Senatosunda yaptığı “Kumsallarda Savaşacağız” konuşması en güzel örneklerdendir.
  • Çeşitliliği tanıtın
İzleyicilerinizi sunuma dahil etmeden kimsenin on dakikadan fazla konuşmaması gerektiğini söylediğim ‘’10 dakika’’ kuralım var.  Uzun bir sunum yapıyor veya eğitim veriyorsanız her saat başı 10 dakikalık bir mola vermeyi deneyin ve burada hadi beraber bir kahve içelim demeyi önerin. Sunumlarınızda PowerPoint kullanıyorsanız bir süreliğine ekranınızı paylaşmayı durdurun ve kesinlikle slaytlarınızı okumayın.
Çevrimiçi bir toplantı veya sanal sunum sırasında ilgi çekici olmanın, hedef kitlenizin içeriğinizle bağlantı kurmasını sağlarken, mesajınızı etkili ve akılda kalıcı bir şekilde iletmenize gerçekten yardımcı olacağını unutmayın. Sanal sunum sırasında kitlenizin odaklanmasını sağlamak kolay değildir, ancak bu ipuçlarını benimsemek size kesinlikle belirgin bir avantaj sağlayacaktır.

Başka hiçbir şey yoksa sadece gülümsemeyi ve kameraya bakmayı unutmayın! 🙂

 
İşlem Devam Ediyor, Lütfen Bekleyiniz
Loading...